
Deklaracja dostępności. Od kiedy obowiązuje?
Z interpretacji wynika, że:
Strony internetowe podmiotów publicznych opublikowane po 23 września 2018 powinny posiadać taką deklarację co najmniej od 23 września 2019, czyli powinny taką deklarację już mieć zamieszczoną, a data 31 marca 2020 jest datą pierwszego przeglądu istniejących deklaracji. Oznacza to, że już od końca marca 2020 roku Ministerstwo ma prawo wymagać oraz nałożyć kary pieniężne za niesporządzenie i nieopublikowanie deklaracji dostępności albo publikowanie jej w niepełnym zakresie (tj. bez elementów wskazanych jako obowiązkowe).
Strony opublikowane przed 23 września 2018 będą musiały posiadać deklarację dostępności od dnia 23 września 2020, czyli zamieszczą taką deklarację wraz z obowiązkowym dostosowaniem swojej strony internetowej do wymogów ustawy o dostępności, także do 23 września 2020. Po tej dacie wszystkie strony podmiotów publicznych mają obowiązek zapewnić dostępność cyfrową swojej strony podmiotowej oraz Biuletynu Informacji Publicznej. Jeśli dana placówka się z tego obowiązku nie będzie nagminnie wywiązywała, może otrzymać grzywnę, która nakładana wielokrotnie może osiągnąć wysokość nawet 200 tys. zł.
Oznacz to, że w stosunku do stron internetowych opublikowanych po 23 września 2018 roku Ministerstwo może prowadzić działania kontrolne w zakresie przeglądu istniejących deklaracji począwszy od dnia 31 marca 2020.
Deklaracja dostępności. Do kiedy przegląd i aktualizacja?
Z przepisów prawnych wynika, że deklaracja dostępności powinna przechodzić coroczny przegląd pod kątem aktualności najpóźniej do 31 marca każdego roku.
To najlepszy moment, aby uzupełnić istniejącą deklarację o brakujące lub nowe elementy. Jeśli w tym czasie zaszły istotne zmiany na stronie internetowej Twojego samorządu lub instytucji publicznej, które wpływają na dostępność (np. od pewnego czasu publikowane są nagrania z transmisji sesji rady z transkrypcją na tekst) - taka informacja powinna znaleźć się w zaktualizowanej deklaracji dostępności.
Przypominamy, że po 2 monitoringach za brak deklaracji dostępności (lub za brak jej aktualizacji lub za brak niektórych wymaganych elementów) Ministerstwo Cyfryzacji może nałożyć karę w wysokości 5000 zł.
Masz problem z napisaniem deklaracji dostępności? Skorzystaj z naszego bezpłatnego generatora deklaracji dostępności.
Przypominamy, że na naszej stronie dostępny jest bezpłatny generator deklaracji dostępności, a także możliwie jest zamówienie wykonania strony internetowej zgodnej z aktualnymi wymogami w zakresie dostępności.