Deklaracja dostępności – czym jest i kogo obowiązuje?

  • 25.03.2020, 13:56 (aktualizacja 20.04.2020, 13:29)
  • Grupa TIPMEDIA
Deklaracja dostępności – czym jest i kogo obowiązuje?

Mamy świadomość, że dostępności nie ustanowi się prawem. Ona sama w sobie jest prawem. Możemy natomiast utorować jej drogę w prosty i zgodny z przepisami sposób.  Program Dostępność Plus to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach.

 

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych w art. 10 zobowiązuje podmioty publiczne do sporządzania i publikowania Deklaracji Dostępności na swoich stronach internetowych. Ma to umożliwić osobom niepełnosprawnym trwale lub czasowo szybkie sprawdzenie dostępności lub przeszkód z jakimi spotkają się na stronie internetowej podmiotu, jaki mają dostęp do informacji publicznych, a także dowiedzieć się z jakimi ułatwieniami lub przeszkodami spotkają się, kiedy wybiorą się np. do urzędu.

 

Deklaracja Dostępności jest potwierdzeniem faktu, że strona lub aplikacja spełnia prawne wymogi nakładane na podmiot publiczny w zakresie dostępności cyfrowej. Co ważne, jednym z jej elementów jest też dostępność architektoniczna siedziby podmiotu publicznego. Treść deklaracji powinna być stale aktualizowana wraz ze zmianami wprowadzanymi przez podmiot. Każdego roku, począwszy od roku bieżącego, do końca marca oraz po każdej większej przebudowie ww deklarację trzeba zaktualizować. Za jej brak lub niekompletność grozi nawet do 5000 zł kary. Deklaracja dostępności musi spełniać wymagania zawarte w art. 5 ustawy o dostępności cyfrowej, nawet jeżeli sama strona internetowa lub aplikacja mobilna ich nie spełnia, czyli musi być w pełni dostępna cyfrowo i łatwa do znalezienia na stronie.

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało wzór Deklaracji Dostępności, z którego wynika co musi się kolejno znaleźć w treści tego dokumentu. Deklaracja dostępności jest przygotowywana w formacie HTML, w jego dowolnej wersji. Na rynku są jednak dostępne narzędzia, dzięki którym w 5 minut i bez wczytywania się w Ustawę, techniczne wytyczne i bez znajomości języka html, będziemy w stanie przygotować treść Deklaracji Dostępności swojej instytucji.

Zwróćmy uwagę na fakt, że Deklaracja Dostępności, która musi pojawić się na naszych stronach do końca marca to tylko pierwszy krok. Do 23 września 2020 roku musimy zapewnić faktyczną dostępność naszym stronom internetowym. Pamiętajmy o tym, że są podmioty specjalizujące się w pomocy podmiotom publicznym w przygotowaniu się do spełnienia wymogów ustawy. Jednym z nich jest narzędzie przygotowane przez Samorząd Online. Można przy niewielkim nakładzie pracy przygotować swoją stronę w kilka dni.

Zgodnie z Ustawą, każdy obywatel będzie miał prawo do swojego rodzaju kontroli obywatelskiej: będzie mógł poinformować podmiot o braku dostępności cyfrowej strony internetowej lub aplikacji i wystąpić z żądaniem jej zapewnienia. Podmiot taki będzie miał co do zasady tylko 7 dni na zapewnienie strony internetowej, aplikacji lub ich elementów w odpowiedniej formie. Jeśli to nie nastąpi, zgłaszający żądanie ma prawo do złożenia skargi. Jeśli dana placówka się z tego obowiązku nie będzie nagminnie wywiązywała, może otrzymać grzywnę, która nakładana wielokrotnie może osiągnąć wysokość nawet 200 tys. zł.

Grupa TIPMEDIA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe