Dostępność Architektoniczna

  • 25.03.2020, 11:07
Dostępność Architektoniczna Getty Images/iStockphoto
Dostępność architektoniczna jest jednym z elementów programu Dostępność Plus. Program ten to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli.

"Kluczowym pojęciem, wokół którego budowaliśmy program, jest samodzielność. Chodzi o to, by seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, ale też np. kobiety w ciąży i rodzice z małymi dziećmi nie musieli zmagać się z barierami w przestrzeni publicznej i prosić o pomoc w nawet w prostych sytuacjach, np. podczas wizyty w urzędzie czy wsiadania do autobusu" – wyjaśnia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Pamiętajmy, że dostępność architektoniczna, to nie tylko kwestia problematyczna dla osób na co dzień poruszających się na wózku inwalidzkim – kobieta z wózkiem dziecięcym, osoba starsza lub o kuli – dla nich wszystkich wysokie schody to duże wyzwanie. Niezbędne staje się przeprowadzenie serii audytów architektonicznych w miejscach użyteczności publicznej i naprawa obecnej sytuacji.

Jeśli mamy problemy z poruszaniem się, jeszcze przed wizytą w urzędzie/domu kultury, do którego się wybieramy, od końca marca 2020r. mamy możliwość sprawdzenia na stronie internetowej podmiotu z jakimi ułatwieniami lub przeszkodami spotkamy się na miejscu. Strony internetowe wszystkich podmiotów publicznych muszą zawierać tzw. Deklarację Dostępności, a w niej sekcję „Dostępność architektoniczna”. Podmiot publiczny opisuje w niej dostępność architektoniczną swojej siedziby. Podaje przy tym adres lub adresy, jeżeli lokalizacji jest kilka, do każdej tworzy oddzielne opisy. 

Opis dostępności architektonicznej powinien zawierać:

  1. Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.

  2. Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.

  3. Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych.

  4. Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

  5. Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.

  6. Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online. W przypadku braku takiej możliwości, taką informację także należy zawrzeć.

W tej sekcji można zawrzeć także inne informacje skierowane do osób niepełnosprawnych, na przykład opis sposobu dojazdu, inne sposoby porozumiewania się itp. Dobrymi praktykami są także umieszczenie informacji w tekście łatwym do czytania i zrozumienia, w języku migowym oraz dodanie fotografii budynku.

W programie Dostępność Plus zakładana jest poprawa dostępności bloków, mieszkań, instytucji publicznych i otaczającej nas przestrzeni. Wszystkie nowe inwestycje budowlane mają spełniać warunki dostępności. Będą projektowane tak, aby każdy mógł z łatwością z nich korzystać. Dla istniejących budynków, mają pojawić się nowe możliwości ich modernizacji (na przykład montaż barierek, podjazdów, dźwigów, lekko otwierających się drzwi czy automatycznego oświetlenia). Wszyscy trzymajmy kciuki za szybkie zmiany!

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe