Raport "Dostępność w Polsce 2020". Jak podmioty publiczne realizują standard WCAG 2.1.

  • 02.09.2020, 14:59
  • Grupa TIPMEDIA
Raport "Dostępność w Polsce 2020". Jak podmioty publiczne realizują standard…
W dniu 2 września odbyła się prezentacja „Raportu o dostępności 2020” opracowanego jak co roku przez Fundację Widzialni.

W odróżnieniu od lat ubiegłych, kiedy to jego wyniki omawiane były w Sejmie RP, tegoroczna prezentacja z uwagi na pandemię miała miejsce w formule online. Otwierający webinar Artur Marcinkowski wspomniał o pierwszym raporcie Fundacji z roku 2013: „Siedem lat temu tylko 2% przebadanych stron podmiotów publicznych spełniało minimalne wymagania w zakresie dostępności”. W kolejnych latach następowała poprawa w tym zakresie. Ubiegłoroczne opracowanie, które oprócz stron internetowych objęło też aplikacje mobilne i e-usługi dało wynik na poziomie 60,2%. Tegoroczny raport powstał już w trakcie obowiązywania nowej wersji standardu WCAG 2.1., stąd zapewne niższy odsetek podmiotów spełniających minimalne wymogi dostępności, wynoszący 58%.

Badaniem objęto 88 stron i aplikacji podmiotów publicznych, w tym szczebla centralnego i samorządowego. Zastosowana została metoda analizy eksperckiej oraz badania z użytkownikami oceniającymi komfort korzystania ze stron i aplikacji.

Najwyższe oceny (bardzo dobre) uzyskały strony Centrum e-Zdrowia oraz Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, sześć podmiotów (Urząd Komunikacji Elektronicznej, serwis Obywatel.gov.pl, ZUS, Ministerstwo Finansów, Prokuratoria Generalna RP, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) uzyskało oceny dobre, a czterdzieści trzy – dostateczne.

Wynik tegorocznego raportu pokazuje, że nie wszystkie podmioty zdołały dostosować się do nowych wymogów ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z dnia 4 kwietnia 2019, która nałożyła dodatkowe obowiązki w zakresie dostępności, pomimo zbliżającego się terminu na dostosowanie, który upływa 23 września bieżącego roku.

Pełny raport dostępny będzie od dzisiaj na stronie Fundacji Widzialni

Grupa TIPMEDIA

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe